Malý zázrak

a21342a44c88962fa18cbe1d19be3676

 

Jeden z nejhezčích okamžiků je, když mi přijde SMS s úplně krátkou zprávou „Dnes se nám narodila  Anička ( Štěpánek, Vojtíšek,  Adrianka ….) všechno proběhlo hladce a přirozeně a máme se výborně.“

Jsou to pro mne krásné momenty a  hned se mi vybaví okamžik, kdy za mnou moje klientka přišla poprvé s tou úžasnou novinou, že čeká miminko.

Malý zázrak je potom přirozené otěhotnění, když už naděje kvapem ubývá a ubývá i možností, které zbývá vyzkoušet k vytouženému děťátku. To ani nemluvím o tom, když už žádnou naději lékaři nedávají.

A přeci se takové zázraky dějí. Tak proč jim trochu nepomoci?

Jeden z mých nejoblíbenějších citátů  visí na zdi v mém Pilates studiu. Dostala jsem ho od dcery Káji ke čtyřicátým narozeninám a hned mě inspiroval k napsání článku „Život začíná ve čtyřiceti“ – takový měl bleskový nástup a teď ho mám na očích každý den, když pracuji se svými klienty.

Paulo Coelho – brazilský spisovatel, napsal ve své knize Alchymista – „Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“

A pokud marně čekáte na miminko, možná právě proto čtete tyto řádky. A jestli neřešíte problém s otěhotněním a přesto jste se začetli do článku, je možné, že ve vašem okolí bude někdo vděčný za Vaši radu, když si vzpomenete, že jste vlastně někde četli o tom, jak je možné cvičením Pilates  usnadnit cestu k otěhotnění.

Když miminko nepřichází

Už jste prošla spoustu vyšetření, na kterých Vám lékaři potvrdili, že po gynekologické stránce jste v pořádku a na první pohled vypadáte zdravě. Dokonce i Váš partner má v pořádku fyziologický nález na spermiogramu (je schopen oplodnit Vaše vajíčko) .

Přesto se Vám stále nedaří otěhotnět , nebo udržet a donosit miminko a vy se ptáte PROČ?

Výraz funkční sterilita zní velmi stroze a nekompromisně, ale právě zde máme poměrně velkou šanci. Protože  funkční sterilita znamená, že máte všechny pohlavní orgány anatomicky správně, avšak nedostatečně fungující.

Pojďme si objasnit několik možných příčin, ve kterých možná najdete  Vaši odpověď.

Jedna z hlavních příčin bývá nedostatečná funkce pánevního dna. Svaly pánevního dna podepírají orgány, které máme uložené v pánvi (pohlavní orgány, močový měchýř), plní funkci svěrače u konečníku  a močové trubice a když nastane porucha této funkce svěrače, souvisí s tím i další strašák a to je zácpa. Při nedostatku pohybu dochází k ochabnutí svalů pánevního dna.

Ale pozor, může dojít i k opačnému extrému a to je přetížení svalů pánevního dna. Ve většině případů za to mohou povolené svaly bříška a zadečku ze sedavého způsobu života, které neudrží pánev ve správném postavení a ta je pak všelijak vychýlená a není oporou pro Vaše orgány.

Je tu však i další možnost, kdy jsou svaly pánevního dna v křeči a téměř nefunkční a to je jejich přetížením vlivem přetrénování. Svaly jsou pak v permanentní křeči a neumí se uvolnit.

Pokud jste měli úraz pánve, nebo trpíte její vrozenou vadou, či u Vás opakovaně dochází k meziobratlovému výhřezu plotének, i  toto mohou být důvody pro špatnou funkci svalů pánevního dna.

Jen správně fungující pánevní dno, které  plně a vědomě ovládáte – stahujete a relaxujete svaly podle vaší libosti – může být dobrou oporou pro domeček Vašeho miminka.

Nyní se zamyslete a pokuste se chvíli soustředit na to, jak dýcháte.  Která část trupu se Vám zvedá při dýchání? Je to horní část hrudníku, spodní část žeber, nebo se Vám zvedá bříško?

Pokud se vám zvedá horní část hrudníku –  je to tak zvané podklíčkové dýchání –  je samostatně velmi povrchové a nedostatečné. Naplní pouze horní část plicních laloků. Navíc velmi přetěžuje krční páteř.

Dýcháním do spodní části žeber, kdy se nám žebra rozevírají do stran a do zad využíváme hlavně při cvičení . Samostatně nám umožní hluboký nádech při udržení plochého bříška.

Spodní – brániční dýchání působí na vnitřní orgány, masíruje je a stimuluje k činnosti. Bránice aktivně spolupracuje s pánevním dnem. Při nádechu se bránice prohýbá směrem dolů a bříško se zvedá, jako bychom dýchali břichem.

O správné funkci pánevního dna a dýchání je možné mluvit hodiny a hodiny, takže je nyní zmíním pouze takto. Ale určitě si vyslouží samostatný článek J .

A v neposlední řadě musím zmínit  stres. Stres je fyziologická reakce organismu na mimořádně zatěžující situace. V ten okamžik vyšle mozek signál do hypofýzi a ta dá povel nadledvinkám k uvolnění stresových hormonů do krve. Naše tělo omezí funkci, v ten moment nepotřebných orgánů – žaludek, ledviny , pohlavní orgány a všechna energie jde do orgánů, které jsou důležité k boji o život. Tělo se připravuje na život zachraňující situaci – boj nebo útěk.

No a pak se nám má podařit připravit naše tělo pro miminko, když je pořád připraveno k útěku. Nebo je Vám povědomá jiná možná příčina, která by Vám mohla bránit v přirozeném otěhotnění?

V tom případě není na co čekat a pojďme naproti malému zázraku 🙂

A ptáte se jak má Pilates pomoci k přirozenému početí?

Posílením břišních a hýžďových svalů a protažením svalů okolo páteře docílíte správné fungování pohlavních orgánů  a nepochybně se přiblížíte o velký kus k vytouženému miminku.

Pokud by jste si chtěli přečíst o Pilates víc můžete si stáhnout zdarma eBook  „Pilates – pevné tělo za 10 minut denně“ nebo si i zacvičit s videem „Jak získat pevné tělo za 10 minut denně – VIDEO“

A já se těším na skvělé zprávy typu „Dnes se nám narodila  Anička ( Štěpánek, Vojtíšek, Adrianka ….) všechno proběhlo hladce a přirozeně a máme se výborně.“  🙂

A pamatujte že :

Když si něco přejete, celý vesmír se (1)

„Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“

Vaše Martina

www.martina-benesova.cz

Facebook: Cítit se skvěle ve svém těle

Martina Kabrhelová
Jsem lektorka s mezinárodní licencí a Pilates se stalo mojí srdeční záležitostí. Již 10 let pomáhám klientům ke zdravému, funkčnímu tělu, ve kterém se cítí skvěle.
Komentáře